Park derslerimiz

park

park dersi

Park etmek hiç bu kadar kolay olmamıştı diyeceksiniz.

Size öğreteceğimiz özel teknikle park etmenin ne kadar kolay olduğuna inanamayacaksınız.Bu kadar kolay olan bir şeyi gözünüzde büyüttüğünüze değmediğini anlayacaksınız.

Geri manevra ile kaldırıma paralel iki araç arasına park etmek.(sağ ve sol geri paralel park) Geri veya önden manevra ile kaldırıma dikey iki araç arasına park etmek. (İleri dikine ve geri dikine Park) Kaldırıma 45 derece açılı iki araç arasına park etmek.Alışveriş merkezi kapalı otopark gibi dar alanlarda iki araç arasına park etmek, gibi sorunlarınıza son vereceksiniz.

Evet bizden aldığınız eğitim sonrası park etmek hiç bu kadar kolay olmamıştı diyebileceksiniz artık.
Araç kullanmayı bilenden eğitim almaya çalışmayın, onlar sadece araç kullanmayı biliyor; öğretmeyi değil. Araç kullanmak farklı,öğretmek çok farklıdır. Anlık ifadeleri yerinde ve zamanında kullanmakta güçlük çekecek ve o esnada gerginlik yaşayacak, bunu her ne kadar istemese de size de yansıtacaktır. En ufak bir tehlikede psikolojiniz bozulacak ve acaba yapamayacakmıyım hissine kapılıp kendinizi daha çok yoracaksınız. Mutlaka profesyonel uzman direksiyon öğretmenlerinden öğrenin.

Sürücünün, hareket halinde olan aracını kendi isteği ve doğrultusunda hızını düşürerek sıfırlaması durdurma alarak adlandırılır. Sürücüler araçlarından uzun süreli ya da kısa süreli ayrılmaları gerektiğinde motorlu taşıtlara ayrılmış olan otopark alanlarına araçlarını park ederler. Tabi ki mevcut park düzenine uygun olarak park etmeleri gerekir. Mevcut park etme teknikleri uygulanarak, sürücülerin park yapma konusundaki tereddüt sıkıntılarını da ortadan kaldırmak doğru hedef davranışların oluşması için doğru park etme çalışmaları yapılır. Aracını park etmek isteyen sürücü hangi şekilde park edecek olursa olsun aracın arka kısmını görmek için üçlü koordinasyonu ihmal etmemelidir.

Park Etme 

Aracı park etme hızında ilerletirken; sol geriyi görme aynası, iç geriyi görme aynası, sağ geri geriyi aynası ve tekrar sağ geriyi görme aynası, iç geriyi görme aynası, sol sol geriyi görme aynası koordinasyonu ile park etme çalışmasını sonlandırmalıdır.

Sağ Geriye Paralel Park 

park-etmek

park-dersi

 

Sağ geriye paralel park yapacak sürücü arkasına gireceği araca aynaları yan yana olacak şekilde paralel durur. Aracın vitesi geriye alınır, Aracımızın direksiyonu gireceğimiz yani park edeceğimiz yöne 1 tam tur çevrilir ve geriye gelinir. Aracımızın sağ aynası, arkasına gireceğimiz aracın stop lambası ile aynı hizaya gelinceye kadar geri gidilir. Sonra direksiyon sola 3 tur yani tam sola çevrilir; sağ geriyi görme aynasından kaldırım izlenerek, kaldırıma paralel olacak şekilde yanaşılır. bu ayarları yaparken kaldırımın eğriliği ve arkasına gireceğimiz aracın kaldırıma uzaklığı yâda yakınlığı az da olsa ölçülerimizi bozabilir, bu gibi durumlarda sürücü direksiyonda küçük ayarlarla parkını düzgün hale getirilebilir. Sol geriye paralel parkta bu ölçülerin tam tersi yapılır.

Sağ İleri Dikine Park 

 

ozel-park-egitimi

park-dersi

Sağ ileri dikine park yapacak sürücü yolun gidişe ayrılan kısmının solunda olur. Yanına gireceği aracın gireceği taraftaki stop lambası ile sağ geriyi görme aynası aynı hizaya geldiğinde direksiyon sağa doğru çevrilerek parka yanaşılır. Gittikçe kaldırım kapandığından yanına paralel durduğumuz araçların aynaları ile aracımızın yan yana gelecek şekilde park tamamlanır. Çıkışta ise aracın arkasını sağa vereceksek; solumuzdaki aracın stop lambasına sol geriyi görme aynası isabet ettikten sonra direksiyon sağa çevrilir. Aracın arkası sola verilecekse; sağımızdaki aracın stop lambasına sağ geriyi görme aynası isabet ettikten sonra direksiyon sola çevrilir. Sol ileri dikine park bu ölçülerin tam tersidir.

Sağ Geriye Dikine Park 

park-dersi

park-etme

Sağ geriye dikine park yapacak sürücü geri geri gireceği araçların arasına sanki ileri girecekmiş gibi yaklaşır. Direksiyonunu tam sola çevirir ve ileri doğru gider, daha sonra direksiyonunu sağ yaparak sağ ve sol geriyi görme aynalarından her iki yöndeki aracı kontrol ederek onlara paralel olacak şekilde geriye doğru gelir. Aynaları aynı hizaya gelince parkını tamamlamış olur. Sol geriye park bu ölçülerin tam tersidir.